Pomoc kompleksowa brzmi co najmniej zaskakująco jeśli chodzi o pomoc osobom bezdomnym. Przecież każdy z nas spotkał się z tym, że osoba bezdomna poprosiła o drobną sumę lub jedzenie. W zakorzenionej w sercu potrzebie pomagania innym dajemy się złapać na takie "miłosierdzie". Niestety, jest to niewłaściwie pojmowane miłosierdzie.

Miłosierdzie powinno budować człowieka, a nie przyczyniać się do jego zniszczenia. Dając osobie bezdomnej pieniądze lub jedzenie przyczyniamy się do trwania tego człowieka w bezdomności       i nałogach. Nie będzie niczym odkrywczym jeśli powiemy, że otrzymane w ten sposób pieniądze wydawane są najczęściej na alkohol. Jedzenie - w najlepszym razie (bo może być również wyrzucone) - jest sprzedawane innym bezdomnym, by zdobyć środki na zakup alkoholu lub  narkotyków. Jesteśmy odpowiedzialni jako społeczeństwo za każdą osobę bezdomną.

Dając pieniądze lub jedzenie osobie bezdomnej przekonujemy ją do tego,

że będąc na ulicy niczego jej nie zabraknie.

Jak zatem każdy z nas może pomóc osobie bezdomnej spotkanej na ulicy?

Udziel informacji na temat kompleksowej pomocy. Dowiedz się jakie i gdzie są instytucje w Twoim mieście pomagające Osobom w kryzysie bezdomności (MOPR, GOPR, jadłodajnie, Fundacje, Stowarzyszenia). Taka informacja jest cenniejsza od pieniędzy i jedzenia. Często takie instytucje mają swoje ulotki. Warto mieć przy sobie chociaż jedną z nich. Tak pomożesz osobie kompleksowo. Zadbaj o to, aby Osoba Bezdomna nie została bez odpowiedzi. Udziel Jej mądrego miłosierdzia.